Daudzi no mums ir redzējuši AngryBird modeli kurš lidojot vicina spārnus.

 

Tehniski modeli uztaisīt nav sarežģīti , grūtības rada panākt tieši paša servo darbību. No pultīm kurām ir bagāta programmatūra X9 , Taranis … šāda funkcija ir panākama , bet ar ļoti sarežģītiem miksiem , kā arī tajos iznāk nepilnības , jeb to regulācija prasa daudz zināšanas programmēšanā. Tāpēc vieglāk būtu starp uztvērēju un servo ieslēgt kādu kontrolieri kurš veiktu visas šīs servo darbības ar elementāru miksu no raidītāja. Interneta dzīlēs ir pieejama shēma un kods TYNI45 čipam  Šeit saite uz vienu no tiem… , tikai diemžēl šajā kodā ir kļūda kā arī tas ir programmējams un labojams tikai no B-AVR. Daudz labāk un stabilāk strādā mazliet advancētāki kontrolieri. Par cik man visātrāk sīkiem projektiem ir strādāt ar kontrolieriem kuri balstīti uz Arduino bāzes ņēmu par bāzi to – Arduino – Nano V3.0

V3.0 izvēlējos tāpēc ka tam ir jau USB kas vēlāk papildus regulacijās būs ļoti ērts. Tātad kas mums būs vajadzīgs.

1. Arduino NANO V3.0 – kontrolieris ir lielāks par TYNI čipu , bet tā svars tāpat ir niecīgs un iespējas daudz lielākas.

IMG_0875f

2. ņemam servo pagarinātāju , pārgriežam vadu uz pusēm un pielodējam to pie kontroliera. malnie abi pie GND , sarkanie pie +5V(atceramies ka uztvērēja barošanai ir jābūt 5V , ja spriegums ir 6v vai augstāks sarkanos vadus lodējam pie Vin) konektora balto/dzelteno vadu kurš nāks no uztvērēja lodējam pie A0  , servo vadības galu pie D9, kā redzams zemāk foto. Pēc tam ieteicams visu pārklāt ar lakas kārtu(uzmanamies lai laka neiekļūst USB konektorā) un pārvelkam ar termo izlāciju.

IMG_0876fIMG_0884f

 

 

 

 

 

 

3. Atliek kontrolierī ierakstīt kodu un tas ir gatavs darbam , ieslēdzot to starp uztvērēju un spārnu kustības servo. KASK biedriem kontrolieri protams visi jau būs ieprogrammēti un tie ir gatavi darboties uzreiz ar noklusētajām vētībām.

4.Raidītājā attiecīgajam kanālam mums ir jāizveido vienkāršs mikss. Mums ir jāpiesaista jebkurš pults slēdzis kuru ieslēdzot no raidītāja tiek padota vērtība -100% . Šo slēdzi ieslēdzot servo nostāsies vidus pozīcijā – (putna spārni atrodās normālā lidojuma pozīcijā) . Vēl šim pašam kanālam piesaistam jebkuru pults pot. – ptenciometru, kad slēdzis būs izslēgts tas kanālā varēs izmainīt tā vērtību no -100 …+100. Lai darbība būtu stabilāka ieteicams pot. pievienot līkni kura sākās nevis no -100 , bet no -80 … +100. Kad slēdzis būs izslēgts servo sāks kustības no vienas gala pozīcijas līdz otrai , to intensitāte mainīsies mainot uz pults pot, pozīciju. Vēl jūs varat pietrimmēt spārnu vidus pozīciju , to varat veikt pults limitu sadaļā izmainot attiecīgā kanāla -100 gala pozīciju.

Šīs ir pamata kontroliera darbības funkcijas. Jūs varat izmainīt arī to cik augstu spārni pacelsies jeb nolaidīsies, kā arī mainīt ātrumu uz katru pusi , teiksim spārni uz augšu paceļas lēnāk , bet nolaižās ātrāk – tādejādi spārnu vicināšana izskatās patiesāka. Lai to veiktu jums būs nepieciešams USB mini – USB vads. lejuplādēt un installēt datorā Arduino programmatūru (nebiadieties tas ir vienkārši) lejuplādēt varat šeit … izvēlieties Windows Installer. Kad esat installējuši programmu , savienojiet kontrollieri ar PC , Uzgaidiet kamēr dators nepieinstallēs draiverus. Win vidē NANO kontrolierim tas notiks automātiski. Kad parādās paziņojums , ka jūsu iekārta ir gatava darbam. atveriet Arduino programmu. Augšējā komandu rindā Tools – Board izvēlieties Nano. Tālāk skatmies Tools-Processor – izvēlamies ATmega328. Un visbeidzot Tools-Port un izvēlieties aktīvo COM portu. Viss , ar to konfigurācija ir beigusies. Nodzēsiet visu lieko kas jums ir sarakstīts uz aktīvā loga un iekopējiet tajā šo kodu…  ar vienkāršu Copy – Paste paņēmienu.

Kodā neiedziļinoties pašā augšējā daļā zem rindas /// Uzstādījumi /// es izvietoju visus mainīgos lielumus kuros jūs variet brīvi izmainīt to vērtības, kā arī tiem pretī ir īss paskaidrojums ko katrs nozīmē. Lai labāk visu ilustrētu es izveidoju arī nelielu video. Kad esat veikuši izmaiņas nospiediet augšējā komandu rindā simbolu >(bultiņa pa labi)  notiks programmas pārbaude un tās ierakstīšana kontrolierī – sagaidīt loga apakšā uzrakstu Upload Done. Un varat mēģināt.

                                                                                                                                    Uldis Kleinbergs.